Dünyayı Güzellik Kurtaracak

Ben Şule...

Merhabalar ben Şule, Sosyal Sorumluluk Projeleri ile tanışmam ilk olarak üniversite yıllarımda oldu. Üniversiteyi de okuduğum şehir olan Muğla’da dezavantajlı olduğunu gördüğümüz köylere ve mahallelere ufak ufak yadımlar etmeye başlamıştık. Üniversite bittikten sonra İzmir’e geri dönüp her şeyden soyutlanıp kendi projelerimi oluşturmak istedim. Bir şeyler yapmalıydım. Sosyal medya üzerinden açtığım bir hesapla (@dunyayiguzellikkurtaracak2) sesimi duyurmaya çalıştım. Hedefim Türkiye’nin neresinde bulunursa bulunsun ihtiyacı olan Köy Okulları’na ulaşmaktı. Köy öğretmenlerine ulaşıp ihtiyaçlarının olup olmadığını teyit ettikten sonra çevremden topladığım yardımları (Bot, Mont, Atkı, Bere, Eldiven, Çorap, Okul Çantası, Kırtasiye Malzemeleri, Hikaye Kitapları) kargo ile köylere ulaştırdım. Tek başıma küçük bir instagram hesabı ile çıktığım bu yolda binlerce gönüllü ile tanıştım ve binlerce yüreğe dokunduk. Sadece Köy Okulları ile kısıtlı kalmadık ve ihtiyacı olan sokak canlarına, yetim ve öksüz çocuklara, maddi durumu olmayan öğrencilere, erzak ihtiyacı olan ailelere, depremzedelere el birliği ile destek olmaya çalıştık.

Bu uzun yolda öyle hikayeler çıktı ki karşımıza; iyiliğin güzelliğin herkese bulaşması için anlatmak istiyorum bu hikayeleri.

Çünkü bunlar “Ütopik” gibi duran fakat gerçek olan hikayeler, hiçbir imkana sahip olmayan, her gelen öğretmenin gitmek istediği bir okul düşünün mesela, şimdi de bu okulun içindeki çocukları düşünün, hayatlarında görmedikleri o kadar çok şey olan çocukları, bir tiyatro görmemiş mesela, bir müzik aletine daha önce hiç dokunamamış, saçları daha önce hiçbir kuaför tarafından kesilmemiş, diş hekimi diye bir mesleğin olduğundan habersiz, bir diş fırçası bile olmamış, daha önce hiç sinemaya gitmemiş, hiç pizza yememiş, en büyük hayali sıcak çikolata içmek, hiç büyük şehir görmemiş ama kalbi, umutları, hayalleri o büyük şehirden daha da büyük olan çocukları düşünün. Çok uzağımızda değil, belki bağırsak sesimiz duyulur o kadar yakınımızda, yıllarca kör olup göremediğimiz yerlerde, yanı başımızda. Bizler bu çocukların daha önce hiç yaşamadıklarını yaşatabilmek, göremediklerini gösterebilmek, tatmadıklarını tattırabilmek ve onların yüzünde ufacık bir gülümsemeye sebep olabilmek adına bir hayal kurduk. Hep birlikte bu hayalleri gerçekleştirebilmek umudu ile…